round image on layout top

18 Mart Çanakkale Sehitlerini Anma Günü!

18 Mart 2017 by OTKOD divider image
lyyRqxvK

18 Mart Çanakkale Sehitlerini Anma Günü!

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıl dönümü sebebi ile Odessa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği’nin düzenlemiş olduğu 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü programı ile anıldı.

2

Odessa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği Başkanı Semih Çelik yaptığı konuşmada kısaca;

”Bildiğiniz gibi Çanakkale Savaşı Türk Tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Düveli Muazama denilen yedi düvelin saldırdığı ve yenildiği yerdir Çanakkale.

Seyit Onbaşıların, Ali Çavuşların, Yahya Çavuşların, 57. Alayın, daha nicelerinin ne zor şartlarda ne yoklukta mücadele ettikleri nice kahramanlıkların yaşandığı dünyada eşi benzeri görülmeyen bir savaştır Çanakkale. Doğu’lusu, Batı’lısı, Kuzey’lisi, Güney’lisi bir ulusun vatan için sırt sırta çarpıştığı, şehit olarak koyun koyuna yattığı yerdir Çanakkale.
Vatan için yemeyip içmeden, günlük yarım tayınla şehit olmak için koşarak kanlı sırtta siperlere giren, gerektiğinde yaralı düşmanını bile sırtına alarak siperlere getiren, dünyada emsali görülmemiş Mehmetçiğin asaletinin öyküsüdür Çanakkale.
En önemlisi Mustafa Kemal gibi dünyaya 100 yılda bir gelen dahinin ortaya çıktığı, savaşın ve bir ulusun kaderini Anafartlarda, Conk Bayırında, Kanlı Sırtta nasıl değiştirdiğinin belgesidir Çanakkale.
Odessa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği yani Odessa’daki öğrenciler olarak,bugün ülkemizden uzak bir konumda kendi imkanlarımız ölçüsünde şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin yanında olmaya çalıştık, bundan sonra da yanlarında olacağız ve onları hiç unutmayacak, unutturmayacağız.
Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmetle,minnetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum, şehitlerimizin ruhları şad olsun.” Dedi.

 

Anma programında  Çanakkale adlı şiirini okuyan Odessa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği Başkan Yardımcısı Meltem Yılmaz herkesi duygulandırdı.O zamanlarda çekilen bütün zorlukları canlandırmak amacında hazırlanan videolar herkesin kanını dondurdu.

3

Programda Ukrayna’lı Irına Androsovıc Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı türküsünü çok duygulu söylemesi  herkesi duygulandırdı.

4

 

Odesa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği Eski Başkanı Resit Ergin  yaptığı konuşmada kısaca;

”18 Mart bizler ve diğer milletler için bir ders niteliğini taşımaktadır. Çanakkale Savaşında hayatını kaybeden binlerce Mehmetçiği anmak için bugün burada toplandık. Bu vatan Mehmetçikler olduğu sürece böyle destanlar yazmaya devam edecektir. Burada bizlere düşen önemli vazife, uğrana bu kadar kanlar dökülmüş vatan topraklarını korumak ve gerektiği takdirde onun için savaşmaktır.OTKOD Yönetim Kadrosuna burdan teşekkür ediyorum çok güzel bir anma töreni hazırlamışlar inşallah ilerleyen zamanlarda dahada güzel şeyler yapıcaklar’” Dedi.

5

 

FOTOĞRAFLAR & VİDEOLAR

1

7

OTKOD BASIN,YAYIN ve YAYIM

Taylan Tuan Yıldız

Başkan Yardımcısı

lyyRqxvK

 
bottom round image

footer blue big nice

footertop right